Dítě chce jít samo ven. Kdy je na to vhodný čas?

Otázka, která tíží spoustu rodičů. Neustálý strach o dítě je přitom velký civilizační problém, protože se malé ratolesti mnohem častěji odmítají odpojit od rodičů a začít naprosto samostatný život. Kdy si ale můžete dovolit pustit samotné dítě ven?

Vždy rozhoduje spolehlivost dítěte

Jasně, na tuhle větu existuje jediná odpověď: žádné dítě není naprosto spolehlivé. Ale každý rodič moc dobře tuší, jak moc se může na své dítě doopravdy spolehnout. Jak dodrží dané slovo ohledně návratu domů anebo oblasti, kde se pohybovat a co v ní dělat.

Spolehlivost dítěte tak zkoušejte postupně na malých úsecích. Například při malých vycházkách s kamarády do obchodu anebo blízkého okolí. Pouštějte dítě společně s ostatními na různé kroužky a venkovní aktivity. Pokud se dítě snaží dorazit včas a plnit venkovní plán, tak je na čase mu postupně dát volnou ruku a více volnosti. Ostražitosti je ale i nadále potřeba.

Problém jménem komfortní zóna

Krátká odbočka do psychologie podle jednoho z nejpovolanějších, odborníka p. Jelínka. I když se jedná o sportovního, konkrétně hokejového kouče, tak je na psychologii a výchovu mládeže jedním z nejpovolanějších profesionálů, který naše republika má.

Komfortní zóna je něco jako pomyslná oblast, kde dítě nemusí dělat nic na vlastní odpovědnost a neustále za něj nějakým způsobem jedná rodič. Ve všech sférách dětského života od sportovních lekcí, kroužků až po školy a běžný život se projevuje naprostá neschopnost dítěte, jakkoliv fungovat samo za sebe a řešit své problémy.

Rodiče tak své děti neustálým dovážením na kroužky, obcházením a připravováním všeho, co mohou, ve skutečnosti omezují v rozvoji samostatnosti a spolehlivosti. Jedná se přitom bohužel o denní trend, bez kterého si spousta rodičů a dětí neumí běžný harmonogram představit.

Velká škoda! Nechte své dítě připravit si učení a vybavení, tlačte na plnění úkolů, ale nikdy je za něj neplňte. A pokud je to bezpečně, ať se dítě naučí i na své kroužky a do školy docházet samostatně. Uvidíte, že z něj brzy vytvoříte mnohem spolehlivějšího jedince!

Sledujte bezpečnost okolí a s kým se dítě schází

Strach rodičů pouštět dítě samostatně na veřejnost má své opodstatnění. I když případů, kdy je dítěti jakýmkoliv způsobem ublíženo najdeme opravdu málo, tak je to postrach každého rodiče a je naprosto správně, že se této eventuality bojí a v koutku duše s ní ustrašeně počítají. Je proto zásadní sledovat prostor, kde se dítě pohybuje a co dítě dělá.

Pokud znáte důvěrně prostředí, ve kterém dítě necháváte samostatně, tak máte mnohem menší důvody k obavám. Stejně tak se vyplatí přátelskou a příjemnou metodou seznamování s kamarády vašeho potomka. Mnohdy tak zcela nahodile objevíte do budoucna skvělé kamarády anebo naopak jedince, se kterými své dítě už podruhé vidět doopravdy nechcete.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku