Jak naučit své dítě, aby si umělo hrát samo

Kéž by si alespoň chvilku dokázal hrát samo! Mohla bych uvařit. Uklidit. Pověsit prádlo. Nebo si alespoň v klidu dojít na záchod, aniž by mi u toho asistoval jeden malý skřítek!

Znáte tyhle věty? Říká si je spousta rodičů, převážně maminek, které s dětmi tráví většinu svého času. Ne všechna dítka si totiž dokážou hrát sama. U dětí jsme zvyklí spíše na to, že neustále vyžadují naši pozornost. A my bychom si přitom tak moc přáli, kdyby se třeba na půl hodinky dokázaly naše ratolesti samy zabavit. I ta půlhodinka by pro nás byla zázrak!

Děti jsou pasivní a vyžadují asistenci

Najdou se samozřejmě výjimky, ale těch je málo. Rodiče dětí, které si už jako malé dokážou hrát dlouhé minuty o samotě, můžeme tedy považovat za šťastlivce. Většina z nás má ale doma děti, které jsou pasivní a vyžadují asistenci i u tak zábavné činnosti, jakou je hraní. Rodiče jsou pak zoufalí, protože mají děti neustále nalepené na klíně nebo v náručí. A my se nedivíme – po celém dni je to vážně fuška!

Dobrou zprávou ale je, že děti lze naučit, aby si uměly hrát samy. Pokud máte doma ratolest, která při hraní vyžaduje, abyste jí byli po ruce, pak jsou následující řádky určené právě vám.

Podpořte dítě v tom, co ho zajímá

Každé dítko má něco, pro co se dokáže nadchnout. Vy jakožto rodič musíte vypozorovat, co baví přesně vašeho potomka. A jakmile to zjistíte, bude vaším úkolem ho v tomto zájmu podporovat a popostrkovat ho, aby svůj zájem rozvíjel.

A klidně i sám, protože když dítě něco baví, mnohdy v zápalu zájmu zapomene i na svou potřebu, aby mu rodiče asistovali. Najednou bude ve svém světě a vás k tomu nebude potřebovat. A toho musíte využít ve svůj prospěch!

Nechte dítě, ať se nudí

Znuděné dítě? To je noční můra nejednoho rodiče! Když se totiž dítě nudí, vymýšlí akorát tak jednu lumpárnu za druhou. My ale říkáme: nechte své děti, ať se nudí! Prokážete jim tím výjimečnou službu. Děti potřebují nudu, aby vymyslely způsob, jak ji zahnat. Vy se sice možná budete muset smířit s tím, že až dítě skončí, čeká vás úklid minimálně na hodinu, věřte ale, že to stojí za to. Dítě se osamostatní. A to potřebujete!

Vymyslete úkol, ale s jeho plněním nepomáhejte

Pokud ratolest stávkuje a rodič vidí, že se pro nic nenadchne, přichází na řadu eso v rukávu: vymyslete dítěti nějaký úkol. A je jedno, co to bude. Ať vám dítko něco namaluje, postaví tu největší věž z kostiček nebo připraví nějaké překvapení.

Uvidíte, že se dítě pro splnění úkolu nadchne. Vaším úkolem pak bude projevit dostatečné nadšení z toho, co dítě dokázalo a pochvala je samozřejmě na místě. Oceňte snahu svého potomka a to i tehdy, pokud věž z kostek spadne ještě předtím, nežli si ji stačíte pořádně prohlédnout.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku