Jedna z nejobtížnějších etap matky a dítěte je přechod k samostatnému pití. Jenže kdy s kojením skončit, aby nebylo příliš brzy? A zároveň, kdy začít abychom s tím „nepřeháněli“? To si zkusíme představit v dnešním článku.
Kdy přibližně přestat s kojením dítěte
Přechod z mateřského mléka na klasické by měl nastávat postupně, a to v pozdějších letech vývoje dítěte. Přibližně první půlrok dětského života by mělo docházet výlučně ke kojení a příjmu mateřského mléka. Po tuto dobu je tedy velice nutné denní dávku dodržovat a vyživovat tak dítě tím nejlepším způsobem.
Svoji dávku mléka ale dítě vyžaduje i nadále. Konkrétní odhad do kdy je potřeba dítěti dávat denní mléčnou dávku činí přibližně tři roky života. Dítě nemusí být celou dobu pochopitelně kojeno z matčina prsu, může si postupně zvykat i na běžné kravské mléko. Jenže co si budeme nalhávat, ženský organismus stále nejlépe ví, co dítě doopravdy potřebuje.
Dá se přejít od kojení bez pláče?
Jedním z největších problémů nemusí být pouze výživová složka v mléce, ale také psychický aspekt. Dítě si totiž z ničeho nic musí zvykat, že matčino prso již nadále není zdrojem výživy a že je potřeba stravu začít přijímat celkově samostatně.
Tento nepříjemný problém nám mohou pomoci vyřešit například specializované kojné flaštičky. Často je na internetu vyhledáme i jako „trénovací flaštičky“ a jsou skvělým pomocníkem, jak přejít k samostatnému pití. Koncovka flaštičky je tvořena z příjemného silikonu s typickým tvarem a bez sání z něj nevytéká obsah.
Stejně tak je tvarovaný i tvar flaštičky v tom ohledu, že si jej dítě může naprosto přirozeně a příjemně uchytit jako tomu bylo zvyklé do teď. Designová řešení flaštiček nabízí různé možnosti barev a motivů a pro matky je zde výhodou stupnice, na které si mohou neustále kontrolovat vypité množství tekutin.
Rady pro plynulý přechod od kojení
Prvním a zcela zásadním pravidlem je, že přechod od kojení by měl být ve všech ohledech postupný. Z pohledu matky se jedná o přirozený proces, kdy tělo pozná menší odbyt mateřského mléka a tím pádem také začne postupně produkovat méně zásob.
Dětský aspekt je pak mnohem důležitější a postupný přechod nám pomáhá vyhnout se faktu, že dítě oddělené od matčina prsu může trpět stresem z této rychle učiněné změny. Z počátků se tak doporučuje vynechávat přibližně jedno kojení týdně a postupně přecházet na nový režim.
Mléko ve stravě je pak potřeba časem nahradit. Pokud už jednou s kojením přestanete a dítě si to bude vynucovat, tak buďte důsledná a neústupná. Moc dobře víte, že dítě bude zkoušet co může a nemůže a změna je pro něj obtížná. I po přerušení kojení ale dodržujte přísun minimálních 330ml mléka denně pro správný vývoj dítěte!