Pitný režim v těhotenství má svá pravidla

Těhotenství je ve všech ohledech velice obtížné životní období. Týká se to rovněž i životosprávy a nároků na matčinu fyzickou a duševní kondici. Jedním z nejdůležitějších aspektů je přitom pitný režim. Kolik vypít a čemu se vyhýbat? Přečtete si v dnešním článku.

Za každou cenu buďte stále hydratované

Dehydratace je nepříjemná a může vést k velkým zdravotním komplikacím. V období těhotenství to platí dvojnásob a je proto potřeba tělo neustále hydratovat.

Zavodňování velkým počtem tekutin není ideální, ale je potřeba dodržovat všeobecně uznávané pravidlo – pít po troškách a co nejčastěji. Průměrný denní příjem člověka se hodně lidí a měl by obsahovat minimálně 1,5 litru tekutin.

V těhotenství počítejte s tím, že by příjem měl být navýšený přibližně o půl litru. Pijete konec konců za oba. Ve finále ale vždy dejte na reakce vašeho těla. Pokud jste těžká a zavodněná, tak pijete málo. Jakýkoliv náznak jako suché rty či suchá pokožka v těhotenství značí dehydrataci.

Jaké nápoje mohou plod ohrozit?

Během těhotenství každý moc dobře chápe, že je zažívání propojené s matkou. Jednoduše cokoliv pijete a konzumujete, tak si přebírá částečně i plod v břiše a na základě toho se vyvíjí a omezuje. Můžete tak velice dobře napomoci správnému růstu dítěte, ale nechtěně mu také přivodit obtíže.

Během těhotenství je tak nejspíše jedinou opravdu neustále pitnou součástí čistá voda. V případě minerálních vod je potřeba mít se na pozoru a střídat například i jejich typy. Minerální vody totiž obsahují počet těžkých prvků prospěšných pro tělo.

Jenže jednoduše se jich můžete „předávkovat“ a plod jej nevyloučí tak jednoduše jako vy prostřednictvím moči. Minerální vody by tak měly tvořit přibližně 25 % denního pitného režimu a je ideální střídat například obden různé druhy vod. Omezte na minimum pití silných přírodních pramenů v lázních.

Pozor si dejte na slazené nápoje

Stejně tak se mohou jako nepříjemnost a komplikace ukázat slazené nápoje. Nápoje typu Cola, Sprite a další jsou v tomhle období víceméně zakázané. Jak všichni víme, tak jejich složení netvoří nic jiného než spousta rafinovaného cukru a ve zbytku jsou obsaženy chemikálie v podobě konzervantů, barviv, aromat a umělých sladidel.

Kterékoliv z těchto látek jsou obtížné pro váš organismus a mohou již v průměrné míře plodu doslova uškodit. V břiše se díky nim totiž tvoří kyselé a nepříjemné prostředí, které může pochopitelně postihnout i nošené dítě.

Pokud tedy máte chuť na sladké nápoje, dožeňte ji opravdu kvalitní přírodní šťávou. Ideálně takovou, kterou si vylisujete sami doma. Jenže i v tomto ohledu buďte opatrní! Především různé druhy citrusů a tropického ovoce jsou plné přirozených přírodních kyselin, které i tak mohou dítěti uškodit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku