Podle čeho poznáte, že je vaše dítko mimořádně nadané?

Asi úplně každý rodiče přesvědčený, že právě jeho dítě je to nejšikovnější, nejtalentovanější, nejnadanější a zkrátka nejlepší ze všech. Mít tenhle pocit je přeci jen úplně normální, každý milující rodič ve svém dítěti vidí malého génia.

Jsou ale děti, které skutečně disponují mimořádným nadáním. A nemá to nic společného s názorem rodičů, že právě jejich ratolest je nejchytřejší a nejšikovnější. Podle čeho poznáte, jestli takto mimořádně nadané dítko nemáte doma i vy?

Dítě je nesmírně zvědavé, nespokojí se však s jednoduchou odpovědi

Zvědavost je u dětí úplně normální. Jak děti rostou, poznávají svět okolo sebe a dožadují se informací. Mimořádně nadané děti jsou zrovna tak velmi zvídavé a lační po informacích, kterých se dožadují u rodičů, starších sourozenců nebo prarodičů. Poznávacím znamením mimořádného nadání ale může být, že se takové dítě nespokojí s jednoduchou odpovědí.

Snad každý rodič někdy na otázku svého dítěte odpověděl stylem „na tohle jsi ještě moc malá“. Většina dětí se s touto odpovědí spokojí, mimořádně nadané dítě ale tuhle odpověď nebere. Pro rodiče takto nadaných dětí může být mnohdy skutečně vyčerpávající, aby uspokojily zvídavost své ratolesti.

Dítě má úplně jiné zájmy, nežli jeho vrstevníci

Je pravda, že se každé dítě zajímá o něco jiného. Zatímco kluky zajímají auta, holčičky se zajímají o panenky. I tady však existují rozdíly mezi nadanými dětmi – mimořádně nadané dítě se totiž zajímá o úplně jiné věci, nežli děti v jeho věku.

Na rozdíl od svých vrstevníků se totiž nespokojí s hračkami, místo toho vyhledává knihy, baví ho naučné hry nebo rádo listuje v atlasech. Tyhle děti jsou zároveň nesmírně tvořivé, jejich představivost nezná hranice a nechybí jim ani logické uvažování.

Dítě se umí dokonale soustředit

U dětí jsme si zkrátka zvykli na to, že příliš dlouho u jedné aktivity nevydrží. Dokážou se soustředit jen krátkou chvíli, poté odběhnout nějaké jiné činnosti. Jakožto rodiče jim to nemáme za zlé, protože víme, že děti jsou zkrátka takové – rozlítané, neposedné a netrpělivé.

Mimořádně nadané děti jsou ale v tomto ohledu úplně jiné. Již od útlého věku se na každou činnost, o kterou se zajímají, dokážou soustředit a to i dlouhou dobu. U těchto dětí je zvykem, že disponují výbornou schopností koncentrace. Nemění aktivity, každé činnosti se věnují dostatečně dlouhou dobu, teprve až poté se soustředí zase na něco jiného.

Dítě si mnohem více nežli s vrstevníky rozumí se staršími dětmi a dospělými

U dětí je zvykem, že se zpravidla cítí nejlépe, pokud se obklopí svými vrstevníky. Malé děti si rozumí s malými dětmi, ty starší si zase chtějí hrát s těmi staršími, místo toho, aby si hrály s těmi mladšími. Jak je to u mimořádně nadaných dětí?

Správně tušíte, že u takto nadaných dětí to bude úplně jiné. Mimořádně nadané dítě nevyhledává společnost vrstevníků, ba naopak si mnohem více rozumí se staršími dětmi nebo s dospělými. U svých vrstevníků mohou být považovány za podivíny, je to dáno tím, že jim normální děti nerozumí a nechápou je.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku