Pro nás dospělé je samozřejmostí (dobře, pro drtivou většinu z nás), abychom používali dvě kouzelná slovíčka „prosím“ a „děkuji“. Je to pro nás samozřejmostí z toho důvodu, že nás k tomu už jako malé děti vedli naši rodiče. Dali si tu práci, abychom ve svých malých hlavičkách pochopili, proč se tahle slůvka říkají a že je to projev slušného chování.
Některým z nás to rodiče vštěpovali do hlavy opravdu důkladně. Možná si i vy vzpomenete, jak jste jako malé dítě od rodičů část slýchávaly větu „Co se říká?“ nebo třeba „A kouzelné slovíčko?“. Všichni tyhle věty známe. Právě díky nim ale víme, že se tahle dvě slovíčka používají a že jsou nedílnou součástí života.
Dejte dětem do života dobré základy
Děti jsou jako modelína – dají se tvarovat a rodiče tak mají možnost vytvarovat své potomky k obrazu svému. Co děti naučíte, to jim zůstane. A co je naučíte, to poté předají i ony svým dětem. A takhle pořád dokola, proto je důležité, dát si záležet a dětem dát do života dobré základy.
Jděte dítěti příkladem
Pokud chcete, aby vaše dítě něco dělalo, musíte mu jít příkladem. A tím máme samozřejmě na mysli dobrý příklad. Není žádným tajemstvím, že děti rády opakují, co vidí u svých rodičů – bohužel ale často opakují i ty špatné věci, tak na to pozor. Pokud ale po dítěti chcete, aby děkovalo a prosilo, musíte mu jít příkladem. Jedině tak si vštěpí do své makovičky, že takhle je to správně.
Naučte děti říkat „prosím“
„Jestli neřekneš prosím, nebude čokoláda!“ nebo „Když nepoprosíš, nebudeš se dívat na televizi!“ – takových vět je hodně a mnoho rodičů je používá. Takhle své děti možná naučí kouzelné slovíčko říkat, podle odborníků to ale není ta nejlepší cesta.
Ukažte dítěti, že slovíčko „prosím“ není povinnost. A opět jděte příkladem a tohle slůvko používejte. Místo toho, abyste svému potomkovi řekli „Ukliď si ty hračky!“ řekněte raději „Adámku, prosím, ukliď si ty hračky.“ Jakmile si hračky uklidí, pochvalte ho. A jakmile dítko samo slovíčko „prosím“ použije, nezapomeňte na pochvalu. Zapamatuje si, že takhle je to v pořádku.
Na slovíčko „děkuji“ u dětí nespěchejte
Podle odborníků přichází dovednost uvědomit si, že slovíčko „děkuji“ je v pořádku a že je správné ho říkat, mnohem později. Podle nich ho totiž děti začnou říkat až v době, kdy jim je okolo 4-5 let. Proto na slovíčko „děkuji“ u svých dětí nespěchejte a netlačte na pilu.
Rozhodně ale nic nezkazíte, když ho budete používat. Říkejte svým dětem třeba „Děkuji ti, Janičko, že jsi mi pomohla.“ a podobně. Také svým dětem můžete připomínat, že pokud něco dostanou, je slušnost poděkovat. Nikam ale nespěchejte, pokud půjdete dítěti příkladem, jednoho dne si i tohle kouzelné slovíčko osvojí.