Strach z bílého pláště? Na návštěvu lékaře můžete dítě připravit

Jednou z nejčastějších dětských fóbií bývají zcela pochopitelně lékaři a jejich návštěvy. Vždyť se u nich trhají zuby a vesměs se v ordinacích neděje nic, pro co by dítě bylo zapáleno. Jenže je to nevyhnutelné a stejně tak je nevyhnutelné dítě i zbavit strachu z doktorů. Jak na to? Povíme si v dnešním článku.

Jděte svému dítěti příkladem

Pokud něco opravdu dobře pomáhá všem dětem překonávat překážky a obtíže, tak jsou to jejich dospělé vzory. Vy jako rodič máte působit nejen jako vychovávající člověk, ale pokud se vám podaří v jakémkoliv ohledu zapůsobit jako vzor pro svého potomka, tak můžete být právem pyšní na svojí práci. V ohledu lékařské péče je to přitom jednoduché a vy tak můžete bez obtíží ukázat dítěti, že není důvod bát se bílých plášťů.

Vezměte občas dítě s sebou na svojí vlastní preventivní kontrolu. Samo dítě uvidí, že není jediné, co musí trpět příkoří pravidelných lékařských návštěv, a především u svého velkého vzoru, kterým jste pochopitelně vy, uvidí klidnou reakci. Časem si tak začne zvykat, že je jedno, kolik je člověku let, ale lékaře bude potřebovat vždy při sobě.

Netlačte na dítě násilím, nestrašte jej

Jednou ze základních lekcí rodičovství a celkově soužití s dětmi jakéhokoliv věku je fakt, že v mnohých ohledech nejsou schopni chápat význam věcí tak jako dospělí lidé.

Nevinná vtipná či sarkastická narážka na dění u lékaře se tak v očích dětí může proměnit na noční můru a v představivosti se náhle odehrávají hororové scénáře podložené tím, co slyšelo. Starší děti sarkasmus a nadsázku chápou velice rychle, ale u malých dětí buďte v tomto ohledu maximálně opatrní.

Stejně tak je nepříjemnou a špatnou metodou na dítě jakýmkoliv způsobem tlačit násilím. Staré pořekadlo, že jedna facka je argument bez odpovědi platí. Jenže bychom pro ni neměli chodit při každé příležitosti. Obrázek toho, jak matka plácá řvoucí a vzbouzející se dítě v čekárně tak není ideální.

I když je to obtížné, tak se pokuste zachovat klid a dítěti i na místě vše vysvětlit klidnou metodou. Ne vždy se to pořadí a musí pak přijít na řadu běžná výchovná metoda. Vyhněte se ji ale na veřejnosti, kde i malé dítě je schopné vnímat pocit zahanbení. Zkrátka si doma vyřiďte své a k lékaři se vraťte s „čistým štítem“.

Nebuďte neustále za svým dítětem

Všeobecnou radou pro všechny tyto problémy i nadále zůstává samostatnost. Dítě se totiž mnohdy rozhoduje jen podle toho, zdali mu za zády zrovna stojí rodič a osoba blízká, nebo tomu tak není.

Větší děti se nebojte zkrátka přivést do čekárny, předat podklady sestře a nechat je samostatné. Bez opory matky či otce, za kterého se schovají jsou nakonec nucené přistoupit na to, že do ordinace vstoupí, ať již chtějí anebo ne.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku