Učení není za trest. Chce to jen děti správně motivovat

S učením bojuje téměř každé dítě a stejně tak to měli i všichni z řad rodičů. Donutit své ratolesti sednout k učení a opravdu pracovat je mnohdy nadlidský výkon. Co když ale děti mohou mít důvod si k učení sednout? A takový důvod, který je více než „pouhá“ povinnost.

Motivační prvek ve školách bohužel chybí

Problém, na který poukazuje spousta odborníků i běžných lidí z řad rodičů a příbuzných. Děti ve školách zkrátka nemají žádný motivační prvek a vše je jim předkládáno pouze jako povinnost, bez jakýchkoliv dalších okolků.

Pokud je dítě dobré, tak dostane jedničku, která pro něj postupně ztrácí význam po dobu základní a střední školy a opět nabývá a na vysoké škole, kdy si jedinec teprve uvědomuje životní důležitost vzdělání.

Pokud je naopak špatné tak všichni víme, že přichází pětky a s nimi také posměch spolužáků. Je správné upřednostňovat i ve školách soutěž nad spolupráci a individuální ohodnocení? To je správná otázka, kterou se zabývají odborníci a snad i v našich končinách brzy dojdou k rozhodnutí a zásadním změnám.

Plnění povinností za známku je zkrátka málo

Jednou z argumentací, kterou nám především starší žáci říkají je typické „Ty chodíš do práce, ale máš za to peníze.“. Samozřejmě to spoustě dospělých dává stejný smysl jako známky. Ovšem zamyslete se nad tímto problémem z pohledu dítěte.

Nám to sice nepřijde, ale děti v tomto ohledu mají pravdu. My potřebujeme práci k životu a děti zase vzdělání. Jenže na konci měsíce dostaneme my peníze, ze kterých poplatíme své potřeby a často nám zůstává prostor pro plnění našich přání a snů. Dětem se tohle za jedničku zkrátka nepodaří.

Není na druhou stranu správné dětem strkat peníze za plnění povinností, velice rychle si na to zvyknou a co si budeme nalhávat, děti takové zkrátka jsou, brzy toho začnou zneužívat. Každé dítě ale má svoje cíle a plány, své vysněné věci. Napomozte jim motivací a za dobré studijní výsledky jim k plnění snů dopomáhejte.

Máte doma malého fotbalistu? Tak mu dopomozte částí vysněného vybavení v případě, že si plní své úkoly. V případě, že mu jsou ukradené, jej pak postavte před „hotovou věc“ a dejte mu podnět, proč mají ostatní nové kopačky a on zrovna ne. Čím dříve se dítě naučí, že poctivá práci vytváří zisk, tím lepší jeho život bude.

Ani s motivací to ale nepřehánějte

Motivace je skvělá věc, ale nikdy by se to s ní nemělo přehánět. Je pak totiž velice jednoduché nechtěně přesáhnout z motivačního prvku v naprosté samozřejmosti a tím její význam zkrátka zničit. Určujte odměny a náročnost podle toho, jak velké cíle dítěti kladete. A pamatujte si, že každý je v něčem unikátní a v něčem naopak špatný. Netrapte své ratolesti tím, že vedle výtečné angličtiny budete požadovat dokonalé matematické cítění.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku