Porod je okamžik, na který se celých devět měsíců připravuje každá budoucí maminka. Je to okamžik, kdy se minimálně jí změní život. Je to chvíle, kdy přijde na svět nový život. Je to zkrátka okamžik s velkým „O“, který rodičky berou vážně. A tak je to samozřejmě v pořádku.
Mnoho rodiček ale přichází k porodu, aniž by byly uvědomeny o svých právech. A to naopak úplně v pořádku není. Většina z nás lékaře považuje za specializované odborníky, kterým musíme do posledního písmene věřit vše, co nám řeknou. Ne vždy je tomu skutečně tak. A pokud jde zrovna o porod, pak se velmi často stává, že lékaři dokonce nejednají podle zákona!
Máte před porodem? Mějte jasno v tom, na co máte právo
Pokud jste těhotná a máte před porodem, neměla byste si nechat ujít následující řádky. Ty se vlastně budou hodit i těm ženám, které sice ještě před porodem nemají, nebo dokonce ani nejsou těhotné, ale miminko jednoho dne plánují. I ony by měly vědět, na co mají právo a o co se ze strany lékařů nesmí nechat připravit.
Po porodu domů? Ano!
Správně se tomu říká ambulantní porod a pro většinu žen je to bohužel jedna velká neznámá. Obecně máme zažitou představu, že po porodu zůstává maminka s dítětem v porodnici minimálně 48 hodin. Pokud je ale všechno v pořádku, nemusíte po porodu v nemocnici na oddělení šestinedělí zůstávat vůbec.
Pokud chce rodička pár hodin po porodu odejít, lékaři jí nesmí bránit. Dítě ale musí být prokazatelně v pořádku. Lékaři sice rádi používají výhrůžky, že jsou zodpovědní za vás i za dítě, vy však musíte vědět, že je to vaše zodpovědnost.
Preventivní zásahy nejsou vždy nutné
Mezi preventivní zásahy můžeme zařadit například napíchnutí kanyly, což se často děje pro případ, že by nastaly komplikace. Proto v porodnicích maminkám napíchnou žílu v rámci preventivního opatření, ačkoli to ve většině případů vůbec není potřeba. To samé platí o nástřihu hráze, který se rovněž velmi často provádí v rámci prevence, ale mnohdy není vůbec potřeba.
I tady má rodící maminka svá práva a měla by je znát. Podle občanského zákoníku je totiž žena jediná, kdo může rozhodovat o jejím těle. A pokud s nějakým z preventivních opatření nesouhlasí, pak je doktoři provést nesmí. Platí to samozřejmě v případě, kdy jde skutečně jen o prevenci a není to ze zdravotního hlediska skutečně nutné.
Oddělit matku od dítěte je nezákonné
Většině maminek přijde v pořádku, když jim po porodu lékaři miminko odvezou a oddělí je tak od sebe. Možná to nevíte, ale podle zákona, je to špatně. Oddělování matky od dítěte je z tohoto pohledu nezákonné jednání.
Matka nebo otec mají právo být neustále se svým dítětem. Nemělo by se proto stávat, že rodičky nebo jejich partneři mávnou rukou nad tím, že jim miminko odvezou. Lékaři na to nemají právo, pakliže je dítě v pořádku a není v přímém ohrožení života.